Ceramika i tożsamość


Dużo sztuki ostatnio w życiu naszej rodziny. Odwiedzamy wystawy małe i duże. M. wynajduje nam atrakcje w różnych miejscach, a i ja dokładam swoje fascynacje.
Jeżeli zaglądacie na mój profil na Instagramie, to wiecie, że właśnie wróciliśmy ze spontanicznego i szalonego wyjazdu do Berlina :-) Stosowna relacja z pobytu tam i wystaw, które zobaczyliśmy, już niebawem.

Tymczasem Tarnów, który ostatnio regularnie pojawia się na naszej drodze. I bardzo inspirująca wystawa ceramiki z małej małopolskiej wsi Łysa Góra, gdzie w 1947 r. została założona Spółdzielnia "Kamionka".
Cytując za BWA Tarnów:
"Po raz pierwszy ceramika z Łysej Góry znalazła się w architekturze w 1952 roku — ściany barów w warszawskiej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM) pokryte zostały około 12.000 kafelków o malowanych rożkiem dekoracjach.
W „Kamionce” produkowano także barwne płytki, które wykorzystywano do tworzenia mozaik. Przełomem był rok 1960, kiedy rozpoczęto wyrób płyt okładzinowych. Zaprezentowano je na wystawie „Ceramiczny eksperyment” na dziedzińcu Pałacu pod Blachą w Warszawie 55 lat temu. Twórcami ceramicznych obrazów byli Bolesław Książek oraz plastycy warszawscy — Krzysztof Henisz i Zygmunt Madejski. Wystawa wzbudziła olbrzymie zainteresowanie. Wkrótce do Łysej Góry zaczęli przyjeżdżać artyści, którzy otrzymali zlecenie na wykonanie konkretnych kompozycji architektonicznych. W latach 60. XX wieku wykonywano około 6.000 m² płyt rocznie, a dekoracje z nich utworzone można było zobaczyć w wielu miejscach Polski i świata."

Wystawa pokazuje dokonania artystów z "Kamionki" - od wielkich realizacji ściennych po talerze. Sama wystawa jest przekrojowa, ale i kameralna, świetnie pomyślana i bardzo inspirująca. Skłania do zwracania uwagi na to, co nas otacza i doceniania naszego własnego dziedzictwa i dokonań (ceramika łysogórska, szczególnie ta naścienna, jest często niszczona, zasłaniana, skuwana).

My akurat uczestniczyliśmy w oprowadzaniu kuratorskim, co bardzo polecamy, bo ma się wtedy dostęp do ogromnej wiedzy kuratora wystawy. Następne oprowadzanie odbędzie się 23 sierpnia, ale oczywiście wystawa jest warta zobaczenia i bez tego. Dodatkowo zapisaliśmy się na warsztaty rodzinne i świetnie się bawiliśmy. Z ogromnych puzzli, podzieleni na cztery grupy, układaliśmy "Maski" - ceramiczny obraz, ktory zdobił tarnowski teatr.
A po powrocie i szybkim przeglądzie allegro jeden z talerzy z Łysej Góry ozdobił nasze ściany :-)
Jeżeli więc Tarnów leży na drodze Waszych wakacyjnych podróży lub mieszkacie blisko, koniecznie zajrzyjcie do BWA.

Łysogórski eksperyment.Ceramika artystyczna dla architektury. Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. 
28.06 - 23.08.2015, Kuratorki: Barbara Bułdys / Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Bożena Kostuch / Muzeum Narodowe w Krakowie.+
  

8 komentarzy:

 1. A ja Ci dziękuję, że dzielisz się z nami tym wszystkim. Twoje zainteresowania są imponujce i inspirujące. Az chce się się jechać do Tarnowa :) Pozdrawiam. Kasia O.

  OdpowiedzUsuń
 2. O matko Asiu, jakie to cudowne.... mamy naprawdę fantastyczny dorobek i jakoś go nie doceniamy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka CUDOWNA wystawa!!!! Nie wyszlabym ztamtad z wlasnej woli, nie ma sily. Traktorem by mnie musieli wyciagac...
  Talerz tez super!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękujemy za tak miłe słowa! :)

  Pozdrowienia!
  Ola Kubisztal
  BWA w Tarnowie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie :-) Do zobaczenia w Tarnowie :-)

   Usuń
 5. Dzieci to prawdziwy skarb! Przekonali się o tym również Ania i Oktawian, którzy oczekują przyjścia na świat swojego trzeciego dziecka. W kwietniu tego roku, dowiedzieli się, że Kubuś urodzi się z wrodzoną wadą serca - HLHS. Żeby uratować jego życie, konieczna jest kosztowna operacja za granicą. Wejdź na stronę siepomaga.pl i poznaj Kubusia i jego rodzinę. Pomóżmy wspólnymi siłami, liczy się każda najmniejsza złotówka.

  OdpowiedzUsuń

Uwielbiam Twoje komentarze :-)
Pisz, polemizuj, pytaj. Dzięki temu blog żyje.

Copyright © 2016 Joanna w Kolorze , Blogger