Ogród na Paca


Zróbmy sobie ogród!
Tak, tak - ogród. Prawdziwy, piękny, wspólny, integrujący mieszkańców. Na zaniedbanym pasie ziemi między blokami na Grochowie.

Szalony pomysł? Już nie :-)

Pomysł stworzenia społecznego ogrodu zrodził się w wielu głowach na raz. Ostateczną wersję wypracowali wspólnie mieszkańcy Grochowa z pomocą architektki krajobrazu Magdaleny Ancińskiej i przy wsparciu Centrum Społecznego PACA 40. Koordynacją projektu zajęła się Kasia Książczyk. Ogród realizowany jest w ramach Inicjatywy Lokalnej. Z czasem w projekt włączyli się członkowie Kooperatywy Grochowskiej (to ja :-),  Klub MaTa i wielu innych.
W ramach projektu zaniedbane podwórko na tyłach bloku przy Paca 40 przekształci się w sąsiedzki ogród służący rekreacji i aktywizacji. Ogród stanie się miejscem spotkań sąsiedzkich, ciekawych warsztatów i integracji międzypokoleniowej. Będzie obfitował w specjalnie dobrane rośliny wspierające ekosystem (owady, ptaki), często jadalne, choć nie każdy o tym wie.

Ogród będzie podzielony na kilka stref :
1) strefę relaksu - z huśtawkami, kocami, leżakami i ogródkiem ziołowym - tutaj będzie można posiedzieć z kawą i gazetą.
2) strefę rekreacji - wolna przestrzeń sprzyjająca uprawianiu sportów np. jogi czy thai chi.
3) strefę małego dziecka - zielony zakątek bez tradycyjnych zabawek, pobudzający do kreatywnych zabaw.
4) wolną przestrzeń - na co dzień będzie tu strefa cooworkingowa, a w weekendy być może targi śniadaniowe i inne imprezy.


Wspieram ten projekt całą sobą. I Was do tego zachęcam! 
Chodźcie z nami grabić, sadzić i dobrze się bawić :-) 
Może też zainspirujecie się do zmian w Waszych dzielnicach, osiedlach, miastach.

Jeżeli macie ochotę na wspólną pracę, zapraszamy 23 maja na II piknik ogrodowy. 
Wszystkie informacje szczegółowe znajdziecie już wkrótce na profilu facebookowym Ogród na Paca.

Ten post lajkujcie szczególnie. Posyłajcie go dalej w świat. Zależy nam, żeby informacja o naszym Ogrodzie dotarła do jak największej liczby osób.

Zdjęcia w tym poście zostały zrobione na I pikniku ogrodowym, podczas którego przygotowaliśmy ziemię, wytyczyliśmy pierwsze grządki, posadziliśmy pierwsze kwiaty. 
Zajadaliśmy się przepysznymi plackami po koreańsku przygotowanymi pod okiem wspaniałej kucharki i naszej kooperanki Inessy Kim. Inessa była uczestniczką programu TopChef i prowadzi w Warszawie swoje bistro "Kim T&V". Idźcie tam koniecznie, bo to, co robi Inessa, jest po prostu przepyszne!
Dzieciaki pomagały grabić, grały w kooperatywne gry albo brały udział w warsztatach - muzycznych, plastycznych i genialnych upcyklingowych, czyli robienia różnych rzeczy z odpadów. Zosia zrobiła konewkę, kanapę dla lalek (tak, tak, z tektury i opakowania po płynie do płukania :-), laleczkę, ciuchcię, ufoludka, dwie rakiety, breloczek z korków, domek dla owadów i dwa naszyjniki. 
To był naprawdę owocny i dobry dzień.

Jeżeli podobał Ci się ten post, możesz go skomentować, (a wiedz, że uwielbiam Twoje komentarze :-) polubić, udostępnić i dalej puścić w świat.
Będzie mi bardzo miło :-)
Dziękuję!  


6 komentarzy:

 1. Super! Fantastyczna inicjatywa! Nie wiem czy uda nam się 23, ale na pewno się kiedyś zjawimy, bo zapowiada się cudnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak świetnie...! Budzi podziw, że tak to wszystko porządnie zorganizowaliście, mogę się tylko domyślać ile za tym pracy stoi. Tak jak i za Twoimi zdjęciami - fantastyczny reportaż, uśmiech się sam pojawia :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Praca ogromną, to prawda. Ale wspólna :) I koniecznie wpadajcie do nas :)

   Usuń
 3. Cudnie, uwielbiam taki ludzi " z myślą i czynem" :)
  Wokoło same marudy, a tu taka inicjatywa :)
  Powodzenia :)
  Liz

  OdpowiedzUsuń
 4. Robi wrażenie! Świetnie i udało się zintegrować tyle osób !!!

  OdpowiedzUsuń

Uwielbiam Twoje komentarze :-)
Pisz, polemizuj, pytaj. Dzięki temu blog żyje.

Copyright © 2016 Joanna w Kolorze , Blogger