System i ludzie


Szkoła to system.
Taki lub inny. Bardziej demokratyczny lub mniej.
Z tym systemem często dyskutuję, negocjuję i zmieniam. Próbuję zrozumieć i nauczyć moje dzieci się w nim poruszać, bez straty dla ich poczucia własnej wartości.
To nie zawsze łatwe, ale na razie dajemy radę.
Nie kryję, czasem szkoła systemowa mnie wykańcza - swoimi dziwnymi założeniami, sztywnością, powolnością w zmianach. Czasem mam ochotę uciekać.

Ale nie robię tego.

Bo szkoła to też ludzie.
Mądrzy, sprawiedliwi i pełni energii. Tak, wiem, nie wszyscy. Ale ci mądrzy są. W każdej szkole.
Oni stoją za tym systemem, a czasem nawet obok niego. Bo ważne jest dziecko. A nie system. Bo ważne jest zaciekawienie nauką, a nie ilość ćwiczeń odbębnionych w podręczniku. Bo ważna jest zabawa, radość i kreatywność. Kontakt i bliskość.
Mamy szczęście do takich nauczycielek i nauczycieli - tych najważniejszych - wychowawczyń i tych, od ulubionych przedmiotów. Moje dzieci pod ich skrzydłami rozwijają się, uczą i są bezpieczne.
I lubią swoją szkołę.

Dziś myślę ciepło i z wdzięcznością właśnie o nich.
To im życzę wszystkiego, co najlepsze. I żeby system im sprzyjał.

Pani Doroto, Pani Marto, Pani Renato, Pani Justyno, Pani Marto ze świetlicy, Pani Magdo od etyki, Panie Darku, Panie Dyrektor - dziękujemy!
Całą naszą rodziną.


6 komentarzy:

 1. To piękne, że macie takich nauczycieli, a Ty Joasiu możesz ze spokojem powierzyć im swoje dzieci. My jesteśmy dopiero na początku naszej przygody z edukacją, wychowawczyni Fiołka to ta sama pani, pod której skrzydłami ja zaczynałam edukację - przychylna i otwarta. Fiołek ją polubiła. Mam nadzieję, że tak będzie już do końca tego etapu nauki i nie będziemy musieli bronić się przed "systemem". Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj, jestem nauczycielką i miło mi czytać te ciepłe słowa o innych nauczycielach :) pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  ze wzruszeniem przeczytałam ten post- jestem nauczycielką i muszę stwierdzić, że mało jest takich mam jak Pani- pozdrawiam i życzę dzieciakom oraz całej rodzinie dużo szczęścia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będzie nas coraz więcej - doceniających Waszą pracę. Wszystko co najlepsze Pani życzę!

   Usuń

Uwielbiam Twoje komentarze :-)
Pisz, polemizuj, pytaj. Dzięki temu blog żyje.

Copyright © 2016 Joanna w Kolorze , Blogger